25
Januar
Adekvatna održavanja mašina i vozila osiguravaju da vaši mehanički kapitali produže svoj život i služe vašoj kompaniji dok se ne mogu popraviti. Zato, tehničari i mehaničari koji su uključeni u instalaciju i održavanje mehaničkih komponenata treba da razumeju njihove funkcije i postavljanje. Ovakvo znanje se odnosi na hidraulične pumpe, kritični deo bilo koje mašine. Hidraulična pumpa je mašina koja pretvara mehaničku energiju u hidrauličnu energiju. Hidraulične pumpe koriste električni motor ili benzinski motor da pokreću piston u cilindru. Piston stvara pritisak koji nameće tečnost iz rezervoara pumpe u cilindar. Tečnost onda teče kroz ventile i cevi do izlaza pumpe, gde se može koristiti za pokretanje hidrauličnih alata i mašina. Dok neki proizvođači i tehničari mogu ponuditi garancije na vek trajanja njihovih hidrauličnih pumpi, nepovoljni uslovi okoline, ljudske greške i pogrešno tretiranje mogu skratiti život hidraulične pumpe. Ovde su tri uobičajena razloga za kratak život hidraulične pumpe.
1. Zagađenje
Hidraulične pumpe sadrže materijale za usluživanje koji osiguravaju da su one zrak- i vodootporni, sa različitim stepenom tolerancije za različite mašine. Na primer, mašine koje rade u uslovima visoke vlažnosti treba da poseduju bolja svojstva usluživanja nego mašine dizajnirane za opšte i umerene uslove.
Međutim, zagađenje može da se javi iz spoljašnjih elemenata kada pumpa postane neispravna. Molekuli vazduha i vode mogu da se mešaju sa tečnošću pumpe i unište unutrašnje delove.
Zagađenje vazduhom nastaje kada molekuli vazduha ulaze u pumpu kroz pukotine ili kada je sadržaj tečnosti nizak. Ovo zagađenje dozvoljava da gasoviti elementi se mešaju sa tečnošću.
Zagađenje vodom nastaje unutar hidraulične pumpe kada molekuli vode ulaze u pumpu i mešaju se sa hidrauličnom tečnošću. Ovaj prodoran inflitracija se može desiti ako trenje i neprirodno habanje naruše usluživanje pumpe, hidraulična tečnost je nečista ili pumpa radi u okruženju sa visokom količinom para vode.
Kada pumpa radi sa ovim zagađivačima, efikasnost se može smanjiti. Osim toga, pumpa mora da radi na većim frekvencijama ili da koristi više energije.
2. Netačna instalacija ili popravka
Greške koje ljudi mogu da naprave su kada instaliraju, popravljaju ili ponovo umeću hidrauličnu pumpu. Glavni komponenti hidraulične pumpe su električni motor ili benzinski motor, piston, cilindar, ventili i cevi. Ove delove rade zajedno da pretvore mehaničku energiju u tečnu snagu. Zato, kada se ovi delovi pokvare, skraćuju se vek trajanja hidraulične pumpe.
Netačna instalacija može da izazove pogrešno usklađivanje pumpe sa vratilom. To će staviti nepotreban pritisak na pumpu i na kraju će dovesti do kvara. Netačni usluživanja će ostaviti rupu koja dozvoljava da zagađivači prodiru u hidrauličnu tečnost i oštete pumpu. Osim toga, nekompatibilni delovi mogu da stresiraju pumpu jer mogu izazvati vibracije, što oslobađa pumpu iz sigurnog položaja i uništava je brže.
3. Ekstremne promene temperature
Pumpe kojima su izložene ekstremnim temperaturama ili koje rade u ekstremnim vremenskim uslovima bez bilo kakvih unapređenja ili održavanja će propasti brže od svojih kolega. Visoke temperature mogu da razbiju usluživanja ili da oslabe hidrauličnu tečnost, što dovodi do njene evaparacije kroz rupice i pukotine. Osim toga, niske temperature mogu da zamrznu i skrče metalne komponente i da zgusnu tečnost pumpe, što povećava naprezanje i dovodi do preopterećenja pumpe izvan njenih radnih granica.
Trebalo bi da zaposlite kvalifikovane tehničare koji mogu da osiguraju da vaša hidraulična pumpa bude postavljena na svoj pravi položaj da bi izbegli buduće nezgode. Osim toga, stručnjaci će proceniti vaše potrebe za hidrauličnom pumpom i nabaviti tačne delove koji se savršeno uklapaju sa delovima vaše mašine. Adekvatno održavanje, instalacija i popravka će osigurati dugovečnost vaše hidraulične pumpe.